Blábolení o chřestu

 11. 05. 2021  Gastro Zlin


Dnešní povídání bude o chřestu, který má u nás zrovna svou sezónu. Tato vytrvalá zelenina je plná vitamínů a má široké využití ve všech typech kuchyní. Samozřejmě na konci našeho dnešního článku nebude chybět recept, abyste si nějakou chřestovou dobrotu mohli připravit i u vás doma.

Sklízí se u nás v období od dubna do června a patří mezi nejoblíbenější a nejcennější jarní zeleninu. Vždy na jaře se sklízejí stonky, které jsou buď bílé, fialové nebo zelené.

Bílý chřest má jemnější chuť a silnější slupku. Zelený je naopak o dost výraznější a má jemnou slupku, což znamená, že se nemusí tolik loupat.

Vitamíny

Chřest obsahuje velké množství vlákniny a vitamíny B, beta-karoten, vitamín C, E a K. Dále kyselinu listovou, kyselinu asparagovou a esenciální oleje. V chřestu najdete i vápník, fosfor, hořčík, draslík, zinek, železo a jód. Má nízký obsah cukrů a nízkou energetickou hodnotu, takže je vhodný i do dietního jídelníčku. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje metabolismus, má pozitivní vliv na funkci ledvin, močový měchýř i močové cesty. Brání zadržování vody v těle, omezuje tvorbu křečových žil, zmírňuje menstruační bolesti, podporuje plodnost a v neposlední řadě… působí jako afrodisiakum.

Nákup a skladování

Pokud je to jen trochu možné, nakupte a zpracujte chřest ideálně v den sklizně. Takto čerstvý chřest je krásně křehký, neohebný a ve svazku takzvaně vrže. Když ho rozříznete, pouští lepkavou šťávu a krásně křupe.

S tím, jak chřest stárne, tak přichází o svou sladkost a začíná dřevnatět. Pokud si chcete čerstvost svazku ověřit, můžete se zaměřit na hlavičky chřestu. Pokud je čerstvý, jsou krásně uzavřené, postupně se otevírají a vysychají.

Pokud chcete ještě chřest po nákupu skladovat, tak opravdu jen krátkodobě a to v nejchladnější části lednice. Zakrýte jej vlhkou utěrkou anebo v pootevřeném sáčku, abyste zabránili vyschnutí. Pokud chcete, aby ještě více zkřehl a zesládl, namočte jej před přípravou na hodinu do mírně oslazené ledové vody.

Příprava

Je potřeba chřest zbavit slupky a tužšího konce, který bývá často dřevitý. Není úplně vhodné se řídit radou, že se stonek odlomí přesně v tom místě, kde přechází do dřevité části. Je lepší postupně ochutnávat a nedobré části odkrajovat. U čerstvého chřestu zpravidla není nutné vyhazovat více než 2 až 3 centimetry stonku.

Bílý chřest vždy oloupejte po celé délce, u tenkého zeleného není vždy třeba loupat. Opět je lepší, když jej ochutnáte a budete se řídit podle chuti. Silnější chřest mnohdy stačí oloupat jen ve spodní třetině.

Co se týká krájení, vždy myslete na to, co máte s chřestem v plánu. Při krájení dejte bokem hlavičky, které jsou jemnější, proto je lepší je přidávat až nakonec nebo na ozdobu. Oloupané a odkrojené je možné nakrájet na velmi tenká kolečka do salátu anebo neloupaný přidat do vývaru.

Jak chřest využít?

Jak jsme zmínili výše, chřest je výborný ve studené i v teplé kuchyni. Můžete ho vyzkoušet jen s rozpuštěným máslem nebo s holandskou omáčkou. Můžete ho i zapékat se sýrem, uvařit s těstovinami, uvařit z něj luxusní krémovou polévku a tu doplnit krutony. Výborný je chřest i v salátu nebo jako příloha k masu.

Dnešní recept bude právě na krémovou chřestovou polévku

Budete potřebovat:

700 g očištěného chřestu

850 ml čerstvého drůbežího vývaru

2 najemno nakrájené cibulky nebo šalotky

25 g másla

Olivový olej na zakápnutí

Sůl a pepř na dochucení

Máslo rozehřejte v hrnci, přidejte cibulku i pokrájené stonky chřestu (špičky nechte stranou) a na mírném plameni pět minut smažte. Plamen ještě stáhněte a poduste chřest dalších pět minut. Přilijte vývar, uveďte do varu a pět minut zlehka povařte. Sejměte z ohně a nechte trochu vychladnout.

Polévku rozmixujte na hladký krém a vraťte ji do hrnce (nebo použijte tyčový mixér). Osolte a opepřete podle chuti a udržujte teplé. Špičky chřestu dvě minuty povařte ve vroucí osolené vodě, sceďte a ozdobte jimi polévku v talířích. Zakápněte olejem a podávejte.


Tento článek napsal Denisa - redakce Gastro Zlín

Miluju dobré jídlo, pití. Jsem ze Zlína. A proto jsem ráda, že tohle všechno můžu spojit, psát o tom a informovat ty z vás, kteří se se mnou shodují minimálně ve dvou ze třech výše zmíněných faktech. :)

Fotogalerie